The Living Daylights (1987)



Story


James Bond, deze keer vertolkt door Timothy Dalton. Een duister plan van de KGB: alle spionnen moeten worden gedood om de rust tussen Oost en West te verstoren. Als eerste moet de dubbel-O afdeling van de Britse inlichtingendienst worden vernietigd. James Bond staat oog in oog met wapenhandelaar Brad Whitaker en KGB overloper Koskov. Een keiharde James Bond film vol actie, avontuur en de nodige Bondgirls.

Cast


Timothy Dalton
Maryam d'Abo
Jeroen Krabbé
Joe Don Baker
John Rhys-Davies
Art Malik
Andreas Wisniewski
Thomas Wheatley
Desmond Llewelyn
Robert Brown
Geoffrey Keen
Walter Gotell
Caroline Bliss
John Terry
Virginia Hey
John Bowe
Julie T. Wallace
Belle Avery (Kell Tyler)
Catherine Rabett
Dulice Liecier
Nadim Sawalha
Alan Talbot
Carl Rigg
Tony Cyrus
Atik Mohamed
Michael Moor
Sumar Khan
Ken Sharrock
Peter Porteous
Antony Carrick
Frederick Warder
Glyn Baker
Derek Hoxby
Bill Weston
Richard Cubison
Heinz Winter
Leslie French
Odette Benatar
Dianna Casale
Sharon Devlin
Femi Gardiner
Patricia Keefer
Ruddy Rodriguez
Mayte Sanchez
Linda Collier
Cela Savannah
Karen Seeberg
Waris Dirie (Walsh)
Karen Williams
Suzie Herman
John Barry
Simon Crane
Robert Miranda
Michael Percival
Hanno Püschl
Paul Weston
Nick Wilkinson
Michael G. Wilson
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
James Bond
Kara Milovy
General Georgi Koskov
Brad Whitaker
General Leonid Pushkin
Kamran Shah
Necros
Saunders
"Q"
"M"
Minister of Defence
General Anatol Gogol
Miss Moneypenny
Felix Leiter
Rubavitch
Col. Feyador
Rosika Miklos
Linda
Liz
Ava
Chief of Security, Tangier
Koskov's KGB Minder
Imposter
Chief of Snow Leopard Brotherhood
Achmed
Kamran's Man
Kamran's Man
Jailer
Gasworks Supervisor
A Male Secretary, Blayden
004
002
Sergeant Stagg
Butler, Blayden
Trade Center Toastmaster
Concierge, Vienna Hotel
Lavatory Attendant
O Koskov's meisje
Koskov's meisje
Harem meisje
Harem meisje
Koskov's meisje
Koskov's meisje
Koskov's meisje
Harem meisje
Koskov's meisje
Harem meisje
Harem meisje
Koskov's meisje
Moeder met kind
Orchestra Conductor
Gibraltar Soldier #1
Pushkin's Hitman
Blayden Cook
Prater Ferris Wheel Operator
Gibraltar Soldier #3
Russian Soldier on Plane
Opera Patron

Directed

John Glen

Writing Credits


Ian Fleming
Richard Maibaum
Michael G. Wilson
---
---
---
Story
Screenplay
Screenplay

Produced


Albert R. Broccoli
Barbara Broccoli
Tom Pevsner
Michael G. Wilson
---
---
---
---
Producer
Associate Producer
Associate Producer
Producer

Original Music


John Barry
Monty Norman
Pal Waaktaar
Stefan Kropfitsch
Magne Furuholmen
Chrissie Hynde
Chrissie Hynde
Morten Harket
Pal Waaktaar
---
---
---
---
---
---
---
---
---
John Barry
James Bond theme
Song "The Living Daylights"
Musician: cello
Musician: keyboards, "The Living Daylights"
Lyricist
Singer
Singer:"The Living Daylights"
Musician: guitar, "The Living Daylights"

Cinematography

Alec Mills

Film Editing


Peter Davies
John Grover

Casting


Debbie McWilliams

Production Design


Peter Lamont

Set Decoration


Michael Ford

Art Direction


Terry Ackland-Snow

Art Department


Ted Ambrose
Dennis Bosher
Jille Brown
Ken Court
Bert Davey
Roger W. Deer
Freddi Dobsak
Tony Graysmark
Bert Hearn
Fred Hole
Christoph Kanter
Michael Lamont
Peter Manhardt
Jim Morahan
Peter Palmer
Sid Palmer
Ken Pattenden
Thomas Riccabona
Jacqueline Stears
Johannes Slapa
Colin Thurston

---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
Assistant art director
Assistant art director
Assistant set decorator
Additional art director
Additional art director
Sketch artist
Additional construction manager
Construction manager
Property master
Additional art director
Assistant set decorator
Additional art director
Additional art director
Assistant art director
Production buyer
Production buyer
Additional construction manager
Additional art director
Scenic artist
Production buyer: Austria
Prop storeman

Costume Design


Emma Porteus

Makeup Department


Eric Allwright
Naomi Donne
Edwin Erfmann
George Frost
Ramon Gow
Helen Lennox
Barbara Sutton
---
---
---
---
---
---
---

Makeup artist
Makeup artist
Makeup artist
Makeup supervisor
Hair styles supervisor
Hair stylist
Hair stylist


Production Management


Leonhard Gmür
Sparky Greene
Philip Kohler
Denise O'Dell
Arno Ortmair
Iris Rose
Anthony Waye
---
---
---
---
---
---
---
Production manager
Production manager
Production manager
Production manager
Production manager
Unit manager
Production supervisor

Second Unit Director & Assistant Director


Terry Blyther
Urs Egger
Gerry Gavigan
Ahmed Hatimi
Nick Heckstall-Smith
Terry Madden
Callum McDougall
Crispin Reece
Arthur Wooster
---
---
---
---
---
---
---
---
---
Additional assistant director
Additional assistant director
Assistant director
Additional assistant director
Additional assistant director
Assistant director: second unit
Additional assistant director
Additional assistant director
Second unit director

Sound Department


Ross Adams
Derek Ball
Bill Barringer
Robert Gavin
Robi Güver
Graham V. Hartstone
John Hayward
Derek Holding
Alan Killick
Jean-Pierre Lelong
Dick Lewzey
Brian Marshall
Vernon Messenger
Colin Miller
Mark Mostyn
Peter Musgrave
Ken Nightingall
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
Assistant sound editor
Sound recordist
Assistant sound editor
Assistant sound editor
Additional sound recordist
Sound re-recording mixer
Sound re-recording mixer
Sound editor
Music editor
Additional sound effects
Music mixer
Additional sound recordist
Sound editor
Sound editor
Assistant sound editor
Sound editor
Boom operator

Special Effects


Chris Corbould
Roy Moores
Kenneth Morris
Willi Neuner
Brian Smithies
Joss Williams
Clive Beard
Daniel Dark
Nick Finlayson
Garth Inns
John Morris
Uli Nefzer
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---

Special effects
Front projection
Special effects
Special effects
Special effects
Special effects
Special effects
Special effects
Special effects technician
Special effects
Special effects
Special effects technician: Austria


Visual Effects


Leslie Dear
Richard Hewitt
Terry Reed
John Richardson
Alan Church
Julian Parry
---
---
---
---
---
---
Model photographer
Video effects supervisor
Model maker
Special visual effects
Optical camera
Model unit

Stunts


Roy Alon
Del Baker
Christian Bonnichon
Brian Bowes
Jake Brake
Garry Carter
Jorge Casares
Jo Cote
Simon Crane
Graeme Crowther
Steve Dent
John Falkiner
Elaine Ford
Nick Gillard
Jean-Claude Houbart
Ida Huber
Dominique Julienne
Michel Julienne
Rémy Julienne (R.I.P. 21/1/2021)
Jean-Claude Justice
Jake Lombard
Brigitte Magnin
Daniel T. O'Brien
Joaquin Olivas
Miguel Pedregosa
Doug Robinson
Rene Seiler
José‚ Maria Serrano
Herman Sporer
Jean-Jacques Villain
Paul Weston
Jason White
Nick Wilkinson
B.J. Worth
Helen Caldwell
Tom Delmar
Dorothy Ford
Paul Heasman
Frank Henson
Valentino Musetti
Eddie Powell
Colin Skeaping
Chris Webb
Les White
Steve Whyment
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---

Stunts
Stunts
Driving stunts
Stunt double: horse stunts
Aerial stunts
Aerial stunts
Stunt double: horse stunts
Driving stunts
Stunts
Stunt double: horse stunts
Stunt double: horse stunts
Snow stunts
Stunts
Stunt double: horse stunts
Driving stunts
Snow stunts
Driving stunts
Stunts
Driving stunts arranger
Driving stunts
Aerial stunts
Driving stunts
Aerial stunts
Stunt double: horse stunts
Stunts: horse stunts
Stunts
Snow stunts
Stunt double: horse stunts
Snow stunts
Driving stunts
Stunt supervisor
Stunts
Stunts
Aerial stunts arranger
Additional stunts
Stunts
Additional stunts
Additional stunts
Additional stunts
Additional stunts
Additional stunts
Additional stunts
Additional stunts
Stunt double for Mr. Joe Don Baker
Additional stunts


Other Crew


Zakaria Alaoui
Michael Anderson
Kenneth Atherfold
Simon Atherton
Tina Banta
Reginald A. Barkshire
John Barry
Horst Becker
John Bernard
Sonja Beutura
Maurice Binder
Arie Bohrer
Jean Bourne
Albert R. Broccoli
Joanna Brown
May Capsaski
Nick Daubeny
Allen Davies
Frank Elliott
Arno Esterez
Fred Evans
Mike Evans
Geoff Freeman
Sandra Frieze
Mike Frift
Driss Gaidi
Matthew Glen
Andreas Grosch
Keith Hamshere
Hind Hanif
Richard Haw
W.C. 'Chunky' Huse
Charles Juroe
Ihssane Khalafaoui
Hassan II of Morocco
Christl Kirchner
Sophie Koekenhof
Janine Lodge
Malcolm MacIntosh
Hamish McInnes
Dan McKinny
Jane Meagher
Gert Meditz
Don Mothersill
Tiny Nicholls
Douglas Noakes
John Nuth
Pamela Parker
Phil Pastuhov
Greg Powell
Nic Raine
Brenda Ramos
June Randall
Peter Rohe
Tom Sanders
Amanda Schofield
Dawn M. Severdia
Wayne Smith
Mary Stellar
Daniela Stibitz
John Tythe
Joseph Viale
Fred M. Waugh
Rebecca West
George Whitear
Nicholas Wilson
Marc Wolff
Arthur Wooster
Stefan Zürcher
Pauline Hume
Michael McDermott
Simon Mills
Gerhard Rupp
Nick Wilkinson
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
Production liaison Morocco
Additional camera operator
Camera grip
Armorer
Contact USA
Production controller
Conductor
Focus puller
Location manager
Location production secretary
Title designer
Location manager
Continuity second unit
Presenter
Secretary to Mr. Wilson
Production coordinator
Location manager
Assistant accountant
Focus puller
Location transportation manager
Chief sculptor
Focus puller
Unit publicist
Secretary to Mr. Broccoli
Camera operator
Location manager
Assistant editor
Location transportation manager
Still photographer
Location production secretary
Camera grip
Camera grip
Marketing director
Production coordinator
Special thanks
Location accountant
Location production secretary
Production coordinator
Camera operator: second unit
Safety climber
Focus puller
Location accountant
Conductor: Austrian Youth Symphony Orchestra
Wardrobe master: second unit
Costume supervisor
Production accountant
Assistant editor
Production coordinator
Additional photographer
Horse master
Orchestrator
Production coordinator
Continuity
Additional camera operator
Additional photographer
Secretary to  Mr. Juroe
Production coordinator
Assistant editor
Contact: USA
Production coordinator
Electrical supervisor
Production liaison: Gibraltar
Additional camera operator
Publicity assistant
Still photographer
Focus puller
Aerial liaison
Photographer: second unit
Location manager
Graphic artist: titles
Best boy electric
Clapper loader
Transportation coordinator
Assistant horse master

World Premiere

29 juni 1987 in de Odeon Leicester Square,Londen

US Release Datum

31 juli 1987

Europese Release Data


Denemarken
Finland
Zweden
Duitsland
Noorwegen
Frankrijk
14 augustus 1987
31 juli 1987
10 juli 1987
13 augustus 1987
5 augustus 1987
16 september 1987

Box Office

191,2 miljoen Dollar

TV premiere

Onbekent

Speelduur

130 Minuten

Gadgets

  • Ghetto Blaster (radio met ingebouwde raket lanceerder)
  • Zakverrekijker
  • Walther WA-2000 infrarood scherpschutters geweer
  • Sleutelhanger met explosieven en verdovingsgas
  • Loper aan de sleutelhanger opent 90% van de sloten
  • Smoking met zwarte camouflage boorden voor scherpschutters
  • Explosieve melkflessen
  • Aston Martin Volante met volgende gadgets:
  • Banden met spikes
  • Ingebouwde laser in de wielassen
  • Raketten verborgen achter de koplichten
  • Radio met politie scanner
  • Uitklapbare ski's
  • Ingebouwde raketmotor
  • Zelfvernietiging systeem

Film Locaties


Met "The Living Daylights" begon de zoektocht naar een nieuwe James Bond opnieuw. De rol kwam in handen van de Engelse Shakespeare acteur Timothy Dalton. Het verhaal neemt ons mee naar Gibraltar, Oostenrijk, Marokko en de Pinewood Studios. De pre-credit opent met een parachute sprong op Gibraltar, waar enkele agenten vermoord worden. Bond zet de achtervolging in en wordt meegevoerd op het dak van een jeep langs de smalle straatjes op de rots van Gibraltar. De duikvlucht van de jeep in de zee werd dan weer aan de Engelse kust nabij Eastbourne gefilmd.
De ontsnapping van Koskov naar het westen werd op de volgende plaatsen in Wenen gefilmd. De Volksopera aan de Währingerstraße, Koskov gaat binnen in de winkel aan de Währingerstraße Nr. 65. De pijpleiding waar PIG doorzweeft loopt over de Reichsbrücke, en de jet stijgt op aan de Gasometer in de Landstrasse.
Wat later komt Bond aan bij Universal Exports, de buitenzijde van het gebouw is te vinden op Trafalgar Square in Londen, het Malaysia House. Bond gaat eerst winkelen bij Harrods aan Brompton Road en gaat vervolgens naar de bijeenkomst van de Secret Service in Stonor House gelegen in Stonor. De melkboer wordt door Necros vermoord aan de Whitepond Farm te Stonor.
Bond vertrekt naar Bratislava waar hij Kara gadeslaat op de tram, dit is tramlijn 42 in Wenen, de rit eindigt aan het Former Währing tramdepot. Even later dringt hij binnen in haar appartement in de Antonigasse. Gevolgd door de politie ontsnappen zij met de Aston Martin van Bond, die natuurlijk voorzien is van de nodige Q-snufjes. De achtervolging op het ijs werd gefilmd te Karnten op de Weissensee in Oostenrijk. De grens naar Oostenrijk word overgestoken per cello.
In Wenen verbijven zij in het hotel "Im Palais Schwarzenberg" op de Schwarzenbergplatz 9. De opera waar zij samen naar toe gaan is het Summer Palace Opera House. Na de opera lonkt de kermis en gaan zij samen voor een ritje op het reuzenrad aan de Präter.
Bond vertrekt naar Tangiers in Marokko, daar bevind zich de villa van de wapensmokkelaar Brad Whitaker, de filmmakers maakten hier gebruik van het El Mendoub paleis. Het hotel waar Generaal Pushkin verbleef was dan weer het Hotel Ile de France. De rest van het verhaal speelt zich af in Afghanistan. Omdat de streek rond Quarzazate in Marokko heel goed kon doorgaan voor Afghanistan werd daar ook gretig gebruik van gemaakt. De luchthaven van Quarzazate dubbelde voor het militair kamp in Afghanistan.
  • Pinewood Studios in Londen
  • Gibraltar
  • Stonor House in Stonor,Engeland
  • Palais El Mendoub in Tangiers,Marokko
  • Hotel Ile de France in Tangiers,Marokko
  • De luchthaven van Quarzazate in Marokko
  • Weissensee in Karnten,Oostenrijk
  • Prater park in Wenen,Oostenrijk